блабалаба лабла бал аб ла бал а ба а

ыва ываыва ыва ывавыавыа фовыоа лджвоа жлфвыа ждлвыоа жфлывоа жвылоа жыао атжы лдаоыл аожылдао жфыла фыжоа ожлфыа

Новости приема

Прием иностранных граждан в СПбГУ

Иностранные граждане принимаются на обучение по основным образовательным программам СПбГУ:

ino mesta budzhet                         ino mesta dogovor

Изучение русского языка и подготовка к поступлению на основные образовательные программы для иностранных граждан:

https://abiturient.spbu.ru/ino mesta budzhet ino mesta dogovor ino mesta dogovor

*ДОП «Русский язык как иностранный»

Admission of international applicants

International applicants can be admitted to SPbU both to places:

ino foreing contractual    ino foreing places

As specified in the Governmental decree of Russian Federation (October, 8 2013 № 891 «On Fixing an Education Quota for Foreign Nationals and Stateless Citizens in the Russian Federation»), foreign citizens are provided an opportunity to take part in an Competition for state-funded educational places at Universities in Russian Federation, including SPbU (funded from the budget of Russian Federation). Information about order of admission will be available in the section «For applicants on government-funded basis» in the terms defined by the Government of the Russian Federation.

Russian language educational programmes and Preparatory course for foreign students

https://abiturient.spbu.ru/ino mesta budzhet  ino mesta dogovor  ino mesta dogovor

Ответственный за содержание: Заместитель по учебным и внеучебным вопросам Первого проректора по учебной, внеучебной и учебно-методической работе – начальник Управления по организации приема А. В. Бабич. Предложения по внесению изменений можно направлять на адрес: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра..