В категории нет материалов.

Новости приема

banner ino ru

Основная информация о приеме иностранных граждан на обучение по основным образовательным программам

icon1 ino ru icon2 ino ru

icon3 ino ru

Изучение русского языка и подготовка к поступлению на основные образовательные программы для иностранных граждан

projects1 ino ru

projects2 ino ru

projects3 ino ru projects4 ino ru

Admission of international applicants

International applicants can be admitted to SPbU both to places:

ino foreing contractual    ino foreing places

As specified in the Governmental decree of Russian Federation (October, 8 2013 № 891 «On Fixing an Education Quota for Foreign Nationals and Stateless Citizens in the Russian Federation»), foreign citizens are provided an opportunity to take part in an Competition for state-funded educational places at Universities in Russian Federation, including SPbU (funded from the budget of Russian Federation). Information about order of admission will be available in the section «For applicants on government-funded basis» in the terms defined by the Government of the Russian Federation.

Russian language educational programmes and Preparatory course for foreign students

https://abiturient.spbu.ru/ino mesta budzhet  ino mesta dogovor  ino mesta dogovor

Ответственный за содержание: Проректор по воспитательной работе и организации приёма Александр Вячеславович Бабич

Предложения по внесению изменений можно направлять на адрес: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript..